Czym się kierować przy wyborze imienia dla chłopca?

Stare porzekadło mówi, że mężczyzna w swoim życiu musi zrobić trzy rzeczy: wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. W przypadku dwóch pierwszych może sobie poradzić całkowicie samodzielnie. Jeśli jednak chodzi o ostatnie, to zdecydowanie będzie mu potrzebna partnerka, z którą wspólnie zadecyduje jak tego syna nazwać, nie wspominając już o całym procesie wychowania.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają całkowicie inne wyobrażenie o tym, jak dziecko powinno mieć na imię. Z reguły dochodzi do kompromisu, chociaż istnieją przypadki, że konflikt powstały z tak błahego powodu kończył się rozwodem. Rodzice często wybierają imiona po swoich przodkach bądź też skłaniają się ku tradycji. Stąd też na powrót popularne stały się takie imiona jak Antoni, Franciszek czy Jan.

Dla niektórych imię samo w sobie niesie ogromną moc, toteż nocami przesiadują w Internecie, wpisując hasła takie jak Marcin znaczenie imienia lub „Piotr imię dla chłopca”. Dowiadują się wówczas, że ich syn przyjmując imię Marcin, będzie osobą rozrywkową, posiadającą analityczny umysł, lecz jednocześnie skłonną do ucieczki w przypadku wystąpienia problemów. Piotr zaś uraczy ich miłością, ale przy braku rygoru osiądzie na laurach i nic nie osiągnie w życiu.

Zdarza się, że niektóre imiona wzbudzają powszechną niechęć lub nie są traktowane poważnie. Wiele osób wystrzega się więc zdrobnienia imienia Mateusz znanego jako Mati bądź też Janusza kojarzonego z niezbyt rozgarniętym Polaczkiem. Moc stereotypów działa na wyobraźnię.

Nie poleca się również wyboru imion rzadkich i jednocześnie kontrowersyjnych. Radość rodziców z oryginalności ich potomka skończy się w momencie, gdy z płaczem wróci on do domu, będąc wytykanym przez kolegów palcami.

Najprostsze rozwiązania są zatem najlepsze. Pomimo ogromnej pomysłowości warto czasami pochylić się nad dobrem swojego dziecka i wybrać imię, które będzie ono mogło nosić z dumą przez całe swoje życie.

 

Author: hotel-staromiejski.pl